Polska jest krajem o bogatym dziedzictwie uzdrowiskowym, z wieloma miejscami o udokumentowanych właściwościach leczniczych. Uzdrowiska w Polsce cieszą się dużą popularnością zarówno wśród turystów zagranicznych, jak i rodzimych.
Polskie uzdrowiska oferują szeroki zakres zabiegów i usług z zakresu medycyny rehabilitacyjnej i uzdrowiskowej, takich jak: kąpiele lecznicze, masaże, fizykoterapia, hydroterapia, inhalacje itp. W wielu uzdrowiskach dostępne są również zabiegi specjalistyczne, takie jak: kinezyterapia, elektroterapia, laseroterapia itp.
Polskie uzdrowiska położone są głównie w górach i nad morzem, gdzie występują korzystne warunki klimatyczne i naturalne źródła lecznicze, takie jak woda mineralna, borowina, powietrze zawierające jod i inne substancje lecznicze.
W Polsce działa wiele uzdrowisk o różnym profilu i ofercie – obecnie około 50 miejscowości posiada status uzdrowiska. Poniżej podana została mapa, na której zaznaczono te miejscowości.
Rysunek 51 Mapa Polski z zaznaczonymi miejscowościami o charakterze uzdrowiskowym
Źródło: www.uzdrowiska.com.pl
Należy zauważyć, że aż 10 z nich (m. in. Sopot) znajduje się w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego, a w kilku przypadkach powtarzają się profile lecznicze tych miejscowości( np. w przypadku schorzeń narządów ruchu kuracjusze na leczenie mogą wybrać się do Sopotu, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego albo Dziwnówka. W przypadku schorzeń kardiologicznych zaś mogą jechać do Kołobrzegu i do Sopotu). Tak więc wybór miejsca rehabilitacji może zależeć od innych (niż rodzaj schorzenia) powodów, np. dodatkowe atrakcje, możliwość zwiedzenia nowych miejsc itp. I 0 tych dodatkowych zaletach należy kuracjuszy informować.
Z przeprowadzonych przeze mnie wywiadów wynika, że kuracjusze o sanatoriach dowiadują się: od znajomych, którzy wcześniej korzystali z takich usług, z Internetu. I właśnie na Internet chciałam tu zwrócić uwagę. Jak wcześniej wspomniano, cechą Internetu jest jego interaktywność. Zdaje się, zapomina się o tym projektując strony WWW, ponieważ po przejrzeniu stron miast o statusie uzdrowiska znajdujących się w okolicach Morza Bałtyckiego (Jurata, Sopot, Łeba, Ustka, Dąbki, Kołobrzeg, Dziwnówek, Kamień Pomorski, Świnoujście, Międzyzdroje) nasunęły mi się następujące wnioski.
Strony w/w uzdrowisk mają charakter głównie informacyjny Większość stron jest wykonana nieprofesjonalnie, strony oficjalne miast tylko wspominają o tym, że dane miasto jest uzdrowiskiem, pozostałe informacje znajdujemy na stronach nieoficjalnych (dobrym przykładem jest tu Sopot, Świnoujście, Kamień Pomorski, Dziwnówek) (Patrz Rysunek: 53, 54).
W zasadzie tylko w przypadku Kołobrzegu istnieje oddzielna strona na której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat uzdrowiska i placówek świadczących usługi sanatoryjne. Znajdujemy tu oprócz „Kontaktu” polegającego na możliwości wysłania emaila, także formularz, który pozwala na elektroniczną rezerwację miejsca w wybranym przez nas hotelu (Patrz Rysunek: 57).
W większości wypadków istnieje problem z dotarciem do informacji, które faktycznie interesują kuracjusza, czyli profile leczenia, rodzaje zabiegów, ich ceny, czy możliwość rezerwacji miejsc. Także w przypadku wyszukiwarek w takich portalach jak: www.onet.pl, www.wp.pl,www.interia.pl oraz wyszukiwarce www.google.pl, przy wpisaniu słów „uzdrowisko… (nazwa miasta)”w pierwszej kolejności trafiamy na strony nieoficjalne. Może to wynikać ze złego doboru słów kluczowych, albo z braku stron WWW, których tematyka byłaby związana bezpośrednio z charakterem uzdrowiskowym miasta. To dotycz także Sopotu.
W pierwszej kolejności bowiem napotykamy tu na strony: www.sopot.net.pl, (Patrz Rysunek: 53). (która jest stroną amatorską i nie zawiera wielu informacji na temat walorów uzdrowiskowych Sopotu),następnie zaś na www.esopot.wer.pl (strona ta już zawiera krótki opis miasta i adresy do stron sopockich sanatoriów, jednak nie jest ona wykonana zbyt profesjonalnie – np. kolorystyka strony) (Patrz Rysunek: 54)
Rysunek 53. Strona Sopockiej Internetowej Bazy Turystycznej (strona nieoficjalna)
Źródło: www.uzdrowiska.com.pl
Strony nieoficjalne są głównie polskojęzyczne, a więc ograniczony dostęp do informacji na temat walorów uzdrowiska mają cudzoziemcy.
Najłatwiej i najprzyjemniej korzysta się ze strony Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. www.uzdrowisko-kolobrzeg.pl
Rysunek 54 Strona Uzdrowiska Kołobrzeg (strona główna)
Rysunek 56. Strona Uzdrowiska Kołobrzeg (rezerwacja)
Źródło: www.uzdrowiska.com.pl